23.05.2024 roku Wiktoria Orkisz - uczennica klasy pierwszej została nagrodzona za zajęcie pierwszego miejsca w etapie regionalnym XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla uczniów szkół podstawowych „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”. Nagrodę wręczył jej Jacek Kulczuga - przedstawiciel Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Opatowie. Rysunek Wiktorii promował pozytywne zachowania związane z pracą i zabawą w gospodarstwie rolnym. Przedstawiał dzieci dbające o swoje zdrowie poprzez spożywanie świeżych warzyw i owoców z własnego ogródka oraz dbających o kondycję fizyczną. Bezpieczna wieś to także produkty spożywcze pozyskiwane i wytwarzane we własnym gospodarstwie takie jak: mleko, masło, sery, jaja. Wiktoria weźmie również udział w uroczystym podsumowaniu konkursu, które odbędzie się 10.06.2024 roku na terenie Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.
I miejsce Wiktorii Orkisz w konkursie „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”
Wycieczka do Lisowa
21 maja 2024 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III wraz z rodzicami wybrały się na wycieczkę autokarową do ZOO ,,Leśne Zacisze”, które mieści się na malowniczo położonym terenie otoczonym lasem w miejscowości Lisów. Celem wycieczki było wzbogacenie wiadomości na temat zwierząt zamieszkujących ZOO, kształtowanie świadomości przyrodniczej i emocjonalnej więzi z przyrodą. Dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta pochodzące z różnych kontynentów. Po zwiedzeniu ZOO udały się na plac zabaw. Następnie zjadły pyszną kiełbaskę z grilla i zakupiły pamiątki. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody.
2
Egzamin ósmoklasisty
W dniach 14-16 maja 2024 roku uczniowie klasy VIII przystąpili do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Zdający to: Kacper Bień, Jakub Szemraj, Barbara Strzyż, Mikołaj Madejski, Kacper Kowalski, Oskar Boroń, Krystian Gaweł.
Projekt „Geometryczne przedszkolaki" zakończony
30 kwietnia 2024 roku odbyło się podsumowanie III edycji programu grantowego „Rosnę z matematyką” – Geometryczne przedszkolaki. W spotkaniu prezentującym wszystkie podjęte działania uczestniczyli: burmistrz Miasta i Gminy Iwaniska – Marek Staniek, radna Rady Miejskiej w Iwaniskach – Urszula Pasik, dyrektor szkoły w Ujeździe – Marcin Urbański, szkolny koordynator projektu – Anna Gołyska, rodzice oraz przedszkolaki.
Celem projektu było rozwijanie kompetencji matematycznych u dzieci w wieku przedszkolnym, poszerzenie oferty edukacyjnej o nowe pomoce dydaktyczne oraz promowanie zdrowego stylu życia od najmłodszych lat. Projekt zakładał przedstawienie dzieciom poprzez zabawę i udział w zajęciach zagadnień matematycznych, poznanie właściwego nazewnictwa figur i brył, wskazywanie i nadawanie nazw kształtom przedmiotów ze swojego otoczenia.
W ramach projektu odbyły się cykliczne zajęcia z matematyki, warsztaty kulinarne z udziałem rodziców, babć i zaproszonych gości, na których dzieci robiły swoją ulubioną sałatkę owocową, odwiedziły także Zamek Krzyżtopór, gdzie uczestniczyły w zajęciach matematyczno-plastycznych. Jedną z atrakcji była wycieczka do Pizzerii w Iwaniskach, podczas której każdy z uczestników robił swoją pizzę. Natomiast na warsztatach z właścicielem Jagodowego Pola, czyli plantacji jagody kamczackiej przedszkolaki poznały historię tej jagody, która jest super owocem zawierającym walory smakowe i prozdrowotne. Dzieci mogły posmakować przetworów, dżemów, musów, soków i liofilizatów oraz upiec dietetyczne gofry.
W czasie uroczystego podsumowania dyrektor szkoły – Marcin Urbański wręczył podziękowania dla burmistrza – Marka Stańka za wspieranie zainteresowań matematycznych wychowanków oddziałów przedszkolnych oraz dla koordynatora projektu – Anny Gołyskiej za pozyskanie środków finansowych na zajęcia dodatkowe z matematyki dla przedszkolaków oraz koordynowanie projektu „Geometryczne przedszkolaki”.
Projekt dofinansowywany był przez fundację mBanku.3
Tańczyliśmy dla zdrowia
29 kwietnia 2024 r. w obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tańca. Nasza szkoła przystąpiła do akcji Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty „Tańczę dla zdrowia”, w ramach której uczniowie uczestniczyli w różnych zajęciach ruchowych i tanecznych. Działające w szkole zespoły wokalno-taneczne „Fantazja” i „Crazy Girls” zaprezentowały swoje umiejętności i przegotowały występy artystyczne. Głównym celem wydarzenia było promowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży.
13
I miejsce dla Kingi Rozmysłowskiej w konkursie ekologicznym
Kinga Rozmysłowska – uczennica klasy VI zdobyła I miejsce w konkursie ekologicznym „Karmnik dla ptaków z recyklingu” w ramach projektu „Razem dla ekologii – przez edukację do działania” organizowanym przez Stowarzyszenie Zamek Krzyżtopór w Ujeździe.
Kinga wykonała pomysłowy karmnik ekologiczny. 30 kwietnia 2024 roku na Zamku Krzyżtopór uczennica otrzymała nagrody rzeczowe podczas podsumowania działań projektowych z rąk burmistrza Miasta i Gminy Iwaniska – Marka Stańka i prezesa Stowarzyszenia – Zbigniewa Kwiatkowskiego
III miejsce dla Julii Masternak w etapie powiatowym konkursu „Młodzież zapobiega pożarom”
26 kwietnia 2024 roku odbył się etap powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”, w którym uczennica klasy VII – Julia Masternak zajęła III miejsce wykazując się rozległą wiedzą z zakresu procedur i zasad udzielania pierwszej pomocy, obsługi gaśnic, działania w sytuacjach awaryjnych oraz przepisów przeciwpożarowych. Celem konkursu było kształtowanie umiejętności dotyczących ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej oraz popularyzowanie znajomości przepisów wśród dzieci i młodzieży. Sukcesu Julce pogratulował dyrektor szkoły – Marcin Urbański wręczając jej nagrodę książkową i życząc dalszych osiągnięć w tej dziedzinie. Uczennicę do konkursu przygotowywała Agnieszka Glibowska.
1
Niebieskie igrzyska
26 kwietnia 2024 roku nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Niebieskie igrzyska”, których motto brzmiało: „Każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces”. Dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I-III wzięli udział w wielu sportowych konkurencjach, którym przyświecała zasada fair play oraz w zabawach tanecznych między innymi w rytm piosenki „Góry do góry” mówiącej o pokonywaniu trudności. Po zakończeniu zmagań sportowych wszyscy uczniowie z nauczycielami i zaproszonymi gośćmi wyruszyli niebieskim pochodem ulicami wokół Zamku Krzyżtopór. Dzieci dumnie prezentowały plakaty o tematyce autyzmu, które wykonały ze swoimi wychowawcami. Podczas przemarszu uczniowie w geście solidarności z osobami ze spektrum odpalili niebieskie race oraz rozrzucili niebieski proszek holi, co dało im wiele radości i uśmiechu czyniąc ten przemarsz wyjątkowym przeżyciem. Szkoła przeprowadziła akcję mającą na celu przybliżenie dzieciom, czym jest autyzm i jak wspierać autystyków. Odbyły się także pogadanki na temat autyzmu uwrażliwiające na potrzeby i trudności osób ze spektrum. Uczniowie dowiedzieli się, jakie zachowania cechują osoby z autyzmem, jak można im pomagać oraz jak ważne jest, aby chronić ich przed wykluczeniem społecznym.
Składamy podziękowania Policji Powiatowej w Opatowie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Ujeździe, Instytucji Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, na czele z dyrektor – Elżbietą Charymską, Kołu Gospodyń Wiejskich w Ujeździe oraz wszystkim obecnym tego dnia rodzicom uczniów za przyłączenie się do akcji oraz wsparcie osób w spektrum autyzmu.
Koordynatorem działań była Milena Kijanka we współpracy z Weroniką Wojnarowską, Małgorzatą Kapica-Szczekocką, Martą Orkisz i Agnieszką Glibowską.39
Pokazy chemiczne na UMCS w Lublinie
23 kwietnia 2024 roku uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Lublina. Celem wyjazdu był udział w pokazach chemicznych na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Uczniowie obejrzeli fascynujące doświadczenia i eksperymenty chemiczne, w których sami również mogli aktywnie asystować. Efektywne warsztaty i widowiskowe eksperymenty wzbudziły duże zaciekawienie i były żywą lekcją chemii. Wycieczkowicze zwiedzili także Lublin pod okiem przewodnika poznając legendy związane z miastem i dowiadując się wielu ciekawostek z nim związanych. Wycieczka była bardzo udana, wszyscy nie tylko wzbogacili wiedzę, ale również aktywnie spędzili czas.
35
Przedszkolaki chętnie uczą się angielskiego
Przedszkolaki chętnie i aktywnie uczestniczą w zajęciach języka angielskiego rozwijając podstawowe umiejętności językowe. Nauka języka angielskiego odbywa poprzez zabawę, a jej głównym celem jest motywowanie dzieci do odkrywania świata, wykorzystywania naturalnych predyspozycji komunikacyjnych i spontanicznego używania języka obcego. Tematyka zajęć dotyczy najbliższego otoczenia. Dzieci efektywnie nabywają umiejętności językowe poprzez ruch, zabawy i gry, piosenki, wierszyki oraz nowoczesne pomoce dydaktyczne. Podczas zajęć realizowany był projekt edukacyjny: „Let’s play and learn”, w ramach którego dzieci rozwijały zainteresowania językowe oraz ciekawość poznawczą biorąc udział w różnorodnych aktywnościach.
24
Światowy Dzień Książki
24.04.2024 r. w naszej szkole obchodzony był Światowy Dzień Książki. W tym dniu dzieci z oddziału przedszkolnego miały okazję poznać rodzaje książek, zalety czytania książek oraz zasady szanowania książek. Wysłuchały głośnego czytania bajek przez rodziców. Wykonały zakładkę do książki oraz kolorowały ulubione postacie bajkowe. Na zakończenie zajęć czytelniczych odbyły się ,,Baśniowe tańce” inspirowane różnymi bajkami i książkami. Dzieci z oddziału przedszkolnego ,,B” i pierwszoklasiści zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki. Po pasowaniu, którego dokonał dyrektor szkoły Marcin Urbański, nowo pasowani czytelnicy dostali pamiątkowe dyplomy.
28
Świat zawodów
W naszej szkole odbyła się kolejna część warsztatów przeprowadzonych w ramach doradztwa zawodowego przez Katarzynę Janus we współpracy z psychologiem szkolnym Małgorzatą Kapica – Szczekocką dotyczących poznawania świata zawodów. Uczniowie klasy 8 mieli szansę uczestniczyć w badaniu sprawności psychomotorycznej obejmującej pomiar czasów reakcji złożonej, ocenę koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz badaniu procesów poznawczych takich jak koncentracja, podzielność oraz przerzutność uwagi. Badania i pomiary umożliwiły im ocenienie własnych możliwości i predyspozycji do wykonywania zawodów wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej takich jak: kierowca zawodowy, kierowca pojazdów uprzywilejowanych i służbowych, instruktor i egzaminator nauki jazdy, operator maszyn i urządzeń, osoba wykonująca pracę na wysokości, operator dźwigu, koparki, wózka widłowego, ciężkich maszyn drogowych.
6
Archiwum Aktualności